Zawód mechanika - o czym wiedzieć przed jego wyborem?

Zawód mechanika - o czym wiedzieć przed jego wyborem?

Ocena: brak
Głosów: 0

Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie mechanika samochodowego jest ukończenie minimum szkoły zawodowej, a najlepiej technikum, po którym przystępuje się do państwowego egzaminu. Obecnie także uczelnie wyższe przygotowują do pracy przyszłych mechaników i zapewniają im bez wątpienia bardzo dobre kwalifikacje. Nic jednak nie zastąpi doświadczenia zdobytego w praktyce. Sprawdź, co musisz wiedzieć o pracy mechanika, zanim zdecydujesz się na zatrudnienie w warsztacie.

Jakie zadanie wykonuje zazwyczaj mechanik samochodowy?

Na to pytanie ogólną odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest prawidłowa, jednakże to tylko wąski zakres zadań osoby pracującej na stanowisku mechanika. Przed rozpoczęciem napraw specjalista musi rozpoznać usterkę. Czasem jego zadanie na tym się kończy.

Mechanik powinien być w stanie współdziałać z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Prócz napraw trudni się również konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Powinien umieć obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Nierzadko także komputer z dedykowanym oprogramowaniem.

W jaki sposób zostać mechanikiem samochodowym?

Najbardziej modną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej albo technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent w tej dziedzinie odkrywają przykładowo w czasie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest dodatkowo samoukami. Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach samochodów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować takie naprawy samodzielnie.

Dla pracodawcy najważniejsze są umiejętności. Zawód bądź tytuł da się zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami się nie obejdzie. Ten czynnik jest najważniejszy.

Jakie przeszkody może napotkać mechanik samochodowy w pracy?

Ciężar, którym cechują się samochody jak również ich rozmiary, powodują, że to mechanik bardzo często powinien dostosować swoją pozycję ciała do pojazdu. Praca mechanika z tego powodu niezwykle często odbywa się w pozycji leżącej pod samochodem, stojąc z głową skierowaną w górę pod podnośnikiem oraz w kanale warsztatowym bądź w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.

Ile zarabia mechanik samochodowy
Szukasz dobrego zawodu, który umożliwi Ci ciągły rozwój i dobre zarobki? Doskonale trafiłeś! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy:

Ile zarabia mechanik samochodowy?

Zdrowy kręgosłup może być koniecznością, aby bez większych problemów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części zamienne są bardzo ciężkie. Ich montaż może powodować potrzebę użycia olbrzymiej siły i dobrej kondycji. Należy uważać i zabezpieczać się przed tym, ażeby nic nie przygniotło nam nogi.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania zawodu mechanika samochodowego?

W zawodzie mechanika, oprócz znajomości tematów związanych z naprawą pojazdów wymaga się konkretnych predyspozycji fizycznych i psychicznych. Istnieje jednak także szereg przeciwwskazań, które znacznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykonywanie tego zawodu. 

Bardzo dużą przeszkodą może być poważna wada wzroku, której nie da się skorygować okularami, podobnie jak wady słuchu, które uniemożliwią na przykład zdiagnozowanie usterki w samochodzie. Czynnikiem dyskwalifikującym będzie także choroba stawów, obniżona sprawność ruchowa kończyn, a także zaburzenia równowagi. Rozważ dobrze zawód mechanika, jeśli cierpisz na alergie, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, czy astmę.

 

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz