Zakup czajnika - co jest ważne przy wyborze czajnika?

Zakup czajnika - co jest ważne przy wyborze czajnika?

Ocena: brak
Głosów: 0

Jak przyjemnie jest umilić sobie poranek kubkiem świeżej herbaty, smacznej kawy lub innego ciepłego napoju. Świat od razu zdaje się piękniejszy. Oczywiście w przygotowaniu tego rytuału niezbędny jest czajnik, w którym zagotujemy wodę. Zapewne każdy ceni sobie jego wygodę i czas, z jakim pracuje. To podstawowe funkcje czajników, o innych przydatnych kwestiach w wyborze odpowiedniego urządzenia piszemy poniżej.

Jakie rodzaje czajników są dostępne w sklepach?

Jeśli rozważasz zakup czajnika, powinieneś zdawać sobie sprawę, że wybór nie będzie prosty. Producenci mają w swojej ofercie szeroki wachlarz urządzeń, które różnią się technologią, wyglądem, rozmiarem oraz ceną.

Standardowe czajniki na kuchenkę gazową są produkowane z reguły ze stali i kolorowo ozdobione. Charakterystyczną ich cechą jest znany wszystkim gwizdek, wydający dźwięk, kiedy woda się gotuje. Pasują do każdego rodzaju wnętrz, w tym również do nowoczesnego. Rączkę mają umiejscowioną w górnej części i wykonaną z materiału chroniącego przed oparzeniem.

Droższe rozwiązania robione na wzór japoński, służące do bardziej ceremonialnego parzenia herbaty, wykonane są z żeliwa. Winduje to ich cenę, ale sprawia, że naczynie jest w stanie utrzymać temperaturę wody przez dłuższy czas.

Czajniki elektryczne, do grzania wody wykorzystują grzałki na prąd elektryczny. Przyspiesza to znacznie proces gotowania oraz nie wymaga użycia płomienia. Tworzywa sztuczne stosowane do produkcji takich czajników, wpływają na ich małą wagę oraz niską cenę. Zbiorniki czajników elektrycznych mają bardzo często miarkę informującą ile wody mieści się w środku.

Producenci zaopatrują je w szereg zabezpieczeń w formie lampek ostrzegawczych, bądź blokad chroniących przed otwarciem. Wśród grupy czajników elektrycznych znaleźć można rozwiązania na kabel, bezprzewodowe, jak również takie z funkcjami pomocniczymi np. podtrzymywaniem wyznaczonej temperatury.

Jaka pojemność czajnika będzie odpowiednia?

O tym, jak dużo wody będziemy potrzebować w czajniku, powinniśmy wiedzieć jeszcze przed zakupem. Nie ma sensu kupować zbyt dużego albo z kolei za małego dla naszej rodziny. Producenci zapewniają produkty przeważnie w przedziale od 0,4 l do ponad 3 l.

Jeżeli mieszkasz sam i sporadycznie gotujesz wodę, wybierz jak najmniejszy rozmiar. Rodzina pięcioosobowa potrzebować będzie sprzętu o pojemności trochę mniejszej od 2 litrów. Kupno najmniejszego z możliwych urządzeń wpłynie na oszczędność energii potrzebnej do podgrzania wody.

Materiały, z których wykonane są współczesne czajniki

Surowce, z których produkuje się czajniki, to najczęściej stal nierdzewna, a w przypadku czajników na kuchenkę, żeliwo. Z kolei tworzywa sztuczne są wykorzystywane w produkcji czajników elektrycznych. Czasem spotkać można czajniki szklane albo ceramiczne. Jeżeli chodzi o właściwości użytkowe, wykorzystywane materiały nie wpływają w znacznym stopniu na użytkowanie.

Na rynku możemy znaleźć też bardziej wyszukane kształty czajników, które sprawiają, że czajnik może stać się również elementem dekoracyjnym. Wybierając czajnik możemy kierować się dopasowaniem go do wystroju naszej kuchni, czy innych elementów wyposażania, jak np. filiżanek. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wtedy poranne parzenie herbaty czy kawy stanie się czystą przyjemnością.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Olga Urbańska

Masakra, że ktoś nie umie kupić sam czajnika tylko musi o tym czytać w necie.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz