Jak nie popełniać błędów przy wyborze najlepszego dywanu do twojego wnętrza?

Jak nie popełniać błędów przy wyborze najlepszego dywanu do twojego wnętrza?

Ocena: brak
Głosów: 0

Dywany towarzyszą nam od stuleci. W dzisiejszych czasach pełnią inne funkcje niż tysiąc lat temu. Obecnie zależy nam, żeby dobrze izolowały, zatrzymywały ciepło i pięknie ozdabiały nasze wnętrza. Dobrze dobrany dywan potrafi odmienić wygląd pokoju, dodać mu szyku i uroku, a jednocześnie pełnią też inne funkcje: ochraniają podłogę, zapobiegają przesuwaniu się mebli. Wybór odpowiedniego dywanu to nie lada wyzwanie. Oto kilka porad, które pomogą ci znaleźć najlepszą opcję.

Z którego materiału dywan będzie dla mnie odpowiedni?

To, z jakiego materiału winien być nabywany przez nas dywan, zależne jest od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego lub sypialni w największym stopniu pasować będzie dywan jedwabny bądź jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne oraz antystatyczne. Z tych względów idealnie sprawdzi się u alergików. Na dodatek pięknie błyszczy, łatwo go sprzątać oraz ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wytworzone z wełny.

Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się wspaniale w pomieszczeniach, po których często się chadza. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju oraz pomieszczeniach, w których umieszczone jest ciężkie umeblowanie. Wełna charakteryzuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Bardzo dobrze izoluje oraz wpływa na regulację wilgotności. Odpowiednim miejscem na wełniany dywan będzie także pobliże łazienki lub drzwi tarasowych.

Nie zaleca się stosowania dywanów z materiałów syntetycznych w często uczęszczanych pomieszczeniach. Mogą one uczulać domowników i wydzielać niebezpieczne dla ludzi substancje.

Jaki jest odpowiedni rozmiar dywanu?

Rozmiar dywanu umieszczonego w pomieszczeniu ma wpływ na wizualny odbiór powierzchni. Powszechna zasada mówi, aby utrzymać minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie pomniejszał pokoju. Dywan może być umieszczony pod meblami. Jest on w takiej sytuacji ochroną przed porysowaniem podłóg. Warto przemyśleć kupno kilku mniejszych dywanów i rozlokować je w różnych miejscach twojego pokoju. Przykładowo pod większymi meblami.

Jaki kolor i kształt dywanu będzie właściwy?

Ułożenie oraz forma dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej kiedy ma on kształt podobny do kształtu pomieszczenia. Ułożony względem ścian powinien być tak, ażeby nie rozdzielał pomieszczenia na dwie części. W pokoju o kształcie kwadratu najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można również pobawić się ustawianiem mebli i tym sposobem pozornie zmienić kształt. Wówczas wybrać można dywan o zbliżonym obrysie.

Kiedy kupujemy dywan, zastanawiamy się także nad jego kolorystyką. Warto dopasować go do barw, które mamy już w domu czy pokoju, do którego planujemy zakup. Dobrze wziąć pod uwagę tonację ścian i mebli. Na samym początku określamy także, czy zamierzamy po nim chodzić w butach. Tak samo, jeżeli mamy zwierzęta lub dzieci, wybór będzie inny. Można dopasować dywan kontrastowo, ale nie jest to wymóg. Jeżeli mamy psy lub koty, można rozważyć zakup dywanu w kolorze podobnym do sierści, dzięki czemu nie będzie ona tak bardzo widoczna. Jasne dywany natomiast świetnie odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększą i rozjaśnią pomieszczenie.

 

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Jeremiasz Nowak

Nie jestem za posiadaniem w domu dywanu. Brzydzi mnie ile w nim się gromadzi bakterii.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Dywany towarzyszą nam od stuleci. W dzisiejszych czasach pełnią inne funkcje niż tysiąc lat temu. Obecnie zależy nam, żeby dobrze izolowały, zatrzymywały ciepło i pięknie ozdabiały nasze wnętrza. Dobrze dobrany dywan potrafi odmienić wygląd pokoju, dodać mu szyku i uroku, a jednocześnie pełnią też inne funkcje: ochraniają podłogę, zapobiegają przesuwaniu się mebli. Wybór odpowiedniego dywanu to nie lada wyzwanie. Oto kilka porad, które pomogą ci znaleźć najlepszą opcję.Z którego materiału dywan będzie dla mnie odpowiedni?To, z jakiego materiału winien być nabywany przez nas dywan, zależne jest od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego lub sypialni w największym stopniu pasować będzie dywan jedwabny bądź jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne oraz antystatyczne. Z tych względów idealnie sprawdzi się u alergików. Na dodatek pięknie błyszczy, łatwo go sprzątać oraz ogrzewa podłogę nie gorz...