W jaki sposób wybrać nawozy ekologiczne?

W jaki sposób wybrać nawozy ekologiczne?

Ocena: brak
Głosów: 0

W czasach, w których, do wszystkiego mamy dostęp w sklepie od ręki, na ogół sięgamy po produkty gotowe do użytku. W tym przypadku mówimy o nawozach sztucznych. Należy przyznać, że jest to ogromne uproszczenie, ponieważ w sklepie bez problemu odnajdziemy nawozy przeznaczone do różnorodnego typu roślin, których użycie jest bardzo łatwe. 

Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę aktualne trendy ekologiczne, wskazane jest zastanowić się, czy możemy spróbować wykonać nawóz na własną rękę. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas sporo wysiłku. Czy przyniesie także konkretne korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, ponieważ bez tego zabiegu wiele plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak urokliwe.

Popularne rodzaje nawozów naturalnych

Rozróżniamy parę podstawowych typów nawozów organicznych, a pośród nich są:

  • Kompost – jeśli posiadamy na działce kompostownik, właściwie większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj rozmaite resztki organiczne, które wyrzucamy do specjalnej skrzyni. Składujemy tutaj rozmaite skórki po owocach, szczątki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty oraz pozostałości po pieleniu grządek. Po paru tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, ażeby pomieszać materiał.
  • Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i wartościowym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu i później przekopuje, aby przeniknął w glebę.
  • Popiół – produkt otrzymywany po spaleniu drewna. Znakomity pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, zazwyczaj stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę umieszczamy w beczce i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po upływie paru tygodni możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 oraz torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – świetny materiał do nawożenia oraz ściółkowania.

Największe zalety zastosowania nawozów organicznych

Dzięki stosowaniu nawozów, uzupełniamy grunt w istotne składniki pokarmowe oraz cenną próchnicę. Wartościowe elementy przenikają w podłoże w sporo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, dłużej rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażane na zagrażające im substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą w końcu z naturalnych źródeł

Kategorycznie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod hodowlę warzyw oraz owoców, które są bardziej odporne na nawet silny kompost czy obornik. Inaczej to wygląda w wypadku roślin ozdobnych, które z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to w ogóle takie łatwe, potrzeba dużo obserwacji i wyczucia, żeby poznać zapotrzebowanie określonych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają mnóstwo cennych mikroelementów, jakich nie znajdziemy w nawozach sztucznych.

Podstawowe zasady stosowania nawozów do roślin 

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na którym dojrzewa oraz potrzebuje innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc musimy dopilnować, żeby każda otrzymała tyle pokarmu, ile wymaga, bowiem nadwyżka nawozu może przyczynić się do zniszczenia rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, który powoduje, że roślina obfituje we wzrost części zielonych, a niekoniecznie w plony. Powinniśmy pilnować także okresu, w którym będziemy nawozić rośliny – nie powinien to być zbyt późny, jesienny czas, bowiem muszą one zdążyć się, dostosować do ilości pokarmu przed nadejściem zimy, kiedy zamierają. 

Kończymy użyźniać więc około lipca. Nawozy musimy rozkładać równomiernie, aby nie gromadziły się w jednym miejscu – inaczej nasze rośliny zostaną po prostu zgniecione oraz zaparzone. Istotne jest również, aby nie przesadzać z nawożeniem ze względu na przesadne zasolenie podłoża – rośliny mają wtedy problemy z pobieraniem wody oraz innych cennych składników pokarmowych. Wystrzegając się błędów, będziemy napawać się ślicznym ogrodem, bogatym w plony.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Benedykt Wysocki

Ja nie zawsze przesadzam wraz z nawożeniem i nic się jeszcze przez to złego nie stało.

Oceń komentarz:
  • 1
  • 0
Dodaj komentarz