Spływ kajakowy - jak przygotować się do kajakowania?

Spływ kajakowy - jak przygotować się do kajakowania?

Ocena: brak
Głosów: 0

Kojący szum wody, świeże powietrze, ciepłe promienie słońca oraz towarzystwo zgranej ekipy to przepis na idealny spływ kajakowy. Jest to wprost idealne zajęcie dla miłośników aktywności fizycznej, którzy chcą spożytkować wolny czas na łonie natury. Aby spływ kajakowy był udany, w parze z dobrym nastawieniem musi iść także odpowiednie przygotowanie. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Jak wybrać rzekę do spływu kajakowego?

Polska jest bogata w rzeki nadające się do spływów kajakowych. Są rzeki, które potrzebują większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są też właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją rozmaite typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.

Można dodatkowo znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego należy w szczególności oprzeć na swoich kwalifikacjach i jeżeli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś lekkiego oraz krótkiego na początek. Oprócz tego wskazane jest zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, żeby obniżyć koszty przewozu kajaków.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę organizującą wyprawy kajakiem?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja oferowanego spływu kajakowego – z reguły firmy organizujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co powinniśmy przygotować na wyprawę (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie potrzebne rzeczy, ale są też takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność do toalet czy pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – wożony w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Jak spakować się na spływ?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniową wyprawę dobrze zabrać worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny oraz istotne dokumenty. Niezwykle istotna jest kamizelka ratunkowa!

Warto spakować również zapasowe ubranie, kurtkę przeciwdeszczową oraz koniecznie krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Najczęściej w trakcie spływu jesteś nieustannie wystawiony na działanie słońca, łatwo poparzyć wtedy skórę czy dostać udaru słonecznego.

W czasie spływu kajakowego nie będzie możliwości uzupełnienia prowiantu, dlatego trzeba o niego zadbać dużo wcześniej. W obliczu dość dużego wysiłku i wysokiej temperatury, niezbędne będzie posiadanie dużych ilości wody oraz jedzenia, które pozwoli nam szybko uzupełnić utraconą energię.

Wypadki na kajaku są dość powszechne, ponadto podczas chodzenia po nierównym terenie łatwo jest o skaleczenia i zadrapania. Pomocna w tej kwestii będzie apteczka wyposażona w plastry z opatrunkiem oraz preparat do dezynfekcji.

 

 

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Kojący szum wody, świeże powietrze, ciepłe promienie słońca oraz towarzystwo zgranej ekipy to przepis na idealny spływ kajakowy. Jest to wprost idealne zajęcie dla miłośników aktywności fizycznej, którzy chcą spożytkować wolny czas na łonie natury. Aby spływ kajakowy był udany, w parze z dobrym nastawieniem musi iść także odpowiednie przygotowanie. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania.Jak wybrać rzekę do spływu kajakowego?Polska jest bogata w rzeki nadające się do spływów kajakowych. Są rzeki, które potrzebują większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są też właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.Istnieją rozmaite typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.Można dodatkowo znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego należy w...