Kurs na wózek widłowy - warto czy nie?

Kurs na wózek widłowy - warto czy nie?

Ocena: brak
Głosów: 0

Aktualny rynek poszukuje pracowników o jak najlepszych kwalifikacjach. Osoba, która posiada więcej certyfikatów, przypuszczalnie szybciej znajdzie opłacalną ofertę pracy, w związku z tym tak istotne jest, aby się szkolić i rozwijać. Jeśli jesteś osobą pracującą w magazynie czy też w branży produkcyjnej oraz chcesz poprawić swoją pozycję zawodową, przeczytaj nasz artykuł.

Kurs na wózek widłowy — jakie korzyści?

Jest to przede wszystkim podniesienie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym dyplomem ukończenia jeszcze wiele lat po przebyciu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zazwyczaj nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to powiązane jest ze znaczącym wzrostem zarobków i standardu życia.

Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Uprawnieniami na wózki widłowe może szczycić się wyłącznie osoba, która przeszła kurs oraz zaliczyła specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z praktyki i teorii. Na teorii jesteśmy sprawdzani z wiedzy, jak urządzenie jest zbudowane, a w części praktycznej egzaminu – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem oraz go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań: 

  • Mieć ukończone 18 lat.
  • Posiadać świadectwo zakończenia kursu.
  • Pozwolenie pracodawcy.
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym.

Kategorie uprawnień

Wyróżniamy 3 typy uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych oraz zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do prowadzenia wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem oraz bez ograniczeń w wysokości podnoszenia i udźwigu.
  • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie i udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu i te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale także operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mogą poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Jakie są koszty uzyskania uprawnień?

Wydatek w szczególności zależy od tego, czy przechodziliśmy wcześniejszy kurs, czy nie. Bez specjalnego szkolenia opłata za poświadczenie kosztuje 171.94 złote. Jednakże większość ludzi decyduje się na przeszkolenie w trakcie kursu, co kosztuje kilkaset złotych, zazwyczaj w przedziale od 300 do 1000.

Cena zależy od kategorii oraz konkretnych uprawnień na wózek widłowy. Wielu pracodawców oferuje, że pokryją koszt zrobienia uprawnień albo jakąś jego cześć, gdy będziemy u nich pracować, ale, nawet jeżeli musimy sfinansować całość ze swojej kieszeni, to i tak korzyści mocno przewyższają straty.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz