
Gry edukacyjne dla dzieci – co musisz o nich wiedzieć?
Gry komputerowe są w tej chwili tak popularne, że ciężko sprawić, aby dziecko całkowicie się nimi nie interesowało. Nie jest to jednak nic złego. Trzeba tylko poznać kilka istotnych zasad właściwego podejścia do tego tematu. Podstawa to znalezienie gier, które będą spełniały rolę edukacyjną. W dzisiejszym artykule pomagamy rodzicom dobrać odpowiednie gry dla dzieci.
Dowiedz się, jakie są atuty gier edukacyjnych
Gry edukacyjne uatrakcyjniają naukę naszym dzieciom. Powodują, że mozolne uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wspólnie z wszystkimi domownikami. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad, oraz samodzielność w podejmowaniu decyzji.
Wiele młodych umysłów nie nawykło jeszcze do porażek, a właśnie przez używanie gier dydaktycznych w ich codziennej edukacji zdołamy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i łatwo osiąga swoje cele. Sposób ten jest również niezawodny w nauce wytrwałości i cierpliwości jak również może pomóc w poznaniu swoich mocnych oraz słabszych stron.
Następnym aspektem, z jakiej przyczyny warto wprowadzić gry edukacyjne do życia dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest dużo produktów, które pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci choćby nowe słówka w języku angielskim, co kiedyś może zaprocentować. Wszystkie te plusy odnajdziemy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w piorunującym tempie, bo przecież gramy, czyli się bawimy.
Dopasuj gry edukacyjne do wieku i zainteresowań dziecka
Podstawa to dobrać gry dopasowane do wieku. Nie tylko zabezpieczy to nasze pociechy przed brutalnymi treściami czy efektami nienadającymi się dla dzieci, ale dodatkowo spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po paru minutach. Nie możemy dać dzieciom gry za trudnej, bo szybko się zrażą, a z drugiej strony zbyt prosta nie przyczyni się do pożądanego efektu, to znaczy rozwoju dziecka.
Kolejna sprawa, to co nasze dziecko umie czynić dobrze, a czego nie. Jeżeli potrafi już nazwać większość zaprezentowanych mu zwierzątek, to jak najlepszym pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli zauważamy, że nasza pociecha dobrze sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej istotnej cechy, to może spróbujmy zaciekawić go grami ogólnorozwojowymi, jak szachy bądź sudoku.
Pamiętajmy także nie tylko o tym, co nasze dziecko umie, ale także czym się interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, jaki uwielbia strażaków oraz wozy strażackie, to nie wciskajmy mu na siłę gry z samolotami, bo myślimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, który odnosi się do jego zamiłowań. Jeżeli chcemy mieć po części z głowy niełatwy wybór, wskazane jest udać się do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim oraz sprzedawcą wybierzemy odpowiednią grę.
Zdecyduj, na czym będzie grało dziecko
Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Na wszystkim. W Internecie jest tak dużo tytułów na każdy rodzaj konsoli, komórki czy tabletu, że właściwie nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby ucieszyć naszą pociechę i oprócz tego przyczynić się do jej szybszego rozwoju.
Postaw na bezpieczeństwo dziecka w Internecie
Niewinne gry edukacyjne mogą w dzisiejszym świecie internetowym wiązać się z pewnymi przykrymi sytuacjami. Niestety Internet w XXI wieku nie jest kolorowy i czyha w nim bardzo wiele zagrożeń, na które narażeni są właśnie najmłodsi użytkownicy,
Dziecko, zwłaszcza kilkuletnie musi być ściśle kontrolowane przez rodzica. Należy ponadto rozmawiać z nim i uświadamiać, że może poruszać się wyłącznie w obrębie stron wybranych przez rodzica.
Warto zainstalować na komputerze programy, które blokują dostęp do niektórych funkcji. Czasem dziecko może niechcący wejść w podejrzany link, czy stronę, która na przykład przechwytuje dane lub jest zwykłym atakiem hakerskim.
Komentarze
Roma Brzezińska
Uwielbiam kupować takie gry. Fajnie się dzieci przy tym bawią.