Co warto wiedzieć o diecie wegańskiej?

Co warto wiedzieć o diecie wegańskiej?

Ocena: brak
Głosów: 0

Dieta wegańska polega na całkowicie eliminacji z diety mięsa, a także produktów odzwierzęcych. Staje się coraz bardziej popularna i wiele osób przechodzi na weganizm z powodów środowiskowych, poglądowych czy religijnych. Oczywiste jest jednak, że możesz mieć wątpliwości co do tego sposobu odżywiania. Na czym polega weganizm, jakie daje korzyści, a jakie zagrożenia?

Na czym polega weganizm? 

Weganizm, czyli dieta wegańska polega na absolutnym wykreśleniu mięsa z diety oraz produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak nabiał, jaja czy wzbudzający wątpliwości jeszcze miód. Zatem dieta wegańska opiera się przede wszystkim na spożywaniu owoców i warzyw, a także produktów zbożowych oraz roślin strączkowych, w tym fasola, groch, soczewica, ciecierzyca oraz soja.

Rośliny strączkowe są w diecie wegańskiej fundamentalnym źródłem dostarczania białka do organizmu. Soja jest bezsprzeczną podstawą weganizmu – jest bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy!

Dieta wegańska – korzyści zdrowotne 

Dieta wegańska – naturalnie poprawnie zbilansowana, może być bardzo zdrowa i dawać następujące korzyści zdrowotne:

  • obniżone ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca,
  • obniżony poziom złego cholesterolu LDL, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko występowania miażdżycy naczyń krwionośnych,
  • niższe ciśnienie krwi – mniejsze ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego,
  • obniżone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B,
  • niższy wskaźnik BMI (ograniczenie nadwagi),
  • obniżona zapadalność na choroby nowotworowe,
  • obniżone ryzyko chorób przewlekłych.

Te korzystne efekty wynikają głównie ze zmniejszonego spożycia tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu (istniejących w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego) w połączeniu z większym spożyciem warzyw i owoców (ogromne źródło witamin i związków bioaktywnych).

Prócz tego zauważa się większą świadomość wegan przy dobieraniu produktów spożywczych, zwracają uwagę na zawartość konserwantów, sztucznych barwników bądź sztucznych aromatów. Także często sięgają po żywność ekologiczną, posiadającą certyfikat BIO. Dieta wegańska jest o wiele lżejsza i lekkostrawna, po prostu zdrowsza.

Weganizm – czy dieta wegańska jest zawsze bezpieczna? 

Absolutne wyeliminowanie mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, jogurtów oraz wielu innych produktów, nawet miodu, brzmi właściwie niepokojąco dla zdrowia i musi wiązać się z pewnymi niedoborami. Przede wszystkim trudno jest zastąpić pełnowartościowe białko, żelazo i witaminę D i B12, jaką po prostu należy suplementować.

Weganizm potrzebuje pewnej kreatywności i trzeźwego myślenia o jedzeniu, niemniej jednak na rynku jest coraz więcej produktów wegańskich, które cechują się dużą popularnością oraz pożądaniem pośród kupujących. Stąd dużo marketów nieustannie powiększa swoją wegańską ofertę oraz co chwilę na półkach można wyszukać nowe produkty.

Zmiana stylu życia - jak krok po kroku zostań weganinem? 

Specjaliści zalecają, aby każdą zmianę diety wprowadzać stopniowo. Jeśli dotychczasowo jadłeś tradycyjnie, przejście na weganizm może być zbyt radykalne. Warto więc na początku ograniczać mięso, następnie nabiał, a dopiero na końcu całkowicie przejść na weganizm. W okresie przejściowym należy także wykonywać stosowne badania, które znacznie poprawią szansę na pomyślną zmianę diety.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Roma Brzezińska

Weganizm nie jest dla mnie, oj nie jest. Ja za bardzo lubię mięso.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz