Basen w ogrodzie - na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Basen w ogrodzie - na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Ocena: brak
Głosów: 0

Posiadanie własnego miejsca do relaksu na świeżym powietrzu już dawno przestało być dla wielu osób nieosiągalnym marzeniem. Bardzo dynamiczny rozwój technologii ukierunkowanej na poprawę komfortu życia ludzi, przyczynił się do zwiększonego zainteresowania usługami uznawanymi za luksusowe. Poniżej przedstawiamy zasady, które ważne są przy budowie przydomowego basenu.

Projektowanie basenu - od czego zacząć?

Pierwszą czynnością, o jaką powinniśmy zadbać, jest wytypowanie stosownego projektu. Jeżeli mamy tego typu kwalifikacje, możemy go samodzielnie narysować, odnaleźć gotowy w sieci, lub nabyć w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o sprawny system nalewania i odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym momencie miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i w jakim celu basen będzie wykorzystywany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad wielkością zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych należy zgłosić i zdobyć pozwolenie na budowę, bowiem gdy tego nie zrobimy, prawdopodobne jest, że otrzymamy pismo z nakazem rozbiórki.

Wybór usytuowania basenu w ogrodzie

W tym miejscu powinno się powiedzieć o tym, że jeśli basen ogrodowy będzie powstawał w trakcie budowy domu oraz ogrodu, możemy ocalić sporo pieniędzy na pracach związanych z wykopami. W szczególności szukajmy miejsca nasłonecznionego, aby ustrzec się konieczności podgrzewania wody jak również lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Pozwoli nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczającymi ją liśćmi oraz gałązkami.

Następną sprawą, jaką winniśmy zrobić na naszym terenie, jest oszacowanie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy uniknąć zniszczenia naszej konstrukcji, kiedy napór gruntu zwiększy się w czasie zimy.

Odpowiednim sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, jaka zagwarantuje stały dostęp do bieżącej wody i najlepiej, jakby zlokalizowana była jak najbliżej naszego akwenu.

Argumenty przemawiające za budową murowanego basenu

Murowany basen ma istotną przewagę nad stelażowym, czy dmuchanym. Przede wszystkim jest trwalszy i wygląda o wiele bardziej elegancko. Dobrym wyjściem, jest zbudowanie basenu równocześnie ze wznoszeniem domu — wiele prac będzie można wykonać tym samym sprzętem oraz przed urządzeniem terenu wokół budynku i założeniem ogrodu, co pozwoli uchronić zieleń przed zniszczeniem, jakie miałoby miejsce gdyby basen był budowany po latach. Jakie są jeszcze argumenty, które przemawiają za budową takiego basenu? Oto przykłady:

  • jeśli jest nieduży, nie wymaga zezwolenia;
  • basen zewnętrzny jest tańszy od krytego wewnątrz domu;
  • można korzystać z niego przez cały rok (po wyposażeniu w podgrzewacze wody);
  • stanowi miejsce relaksu dla całej rodziny.
Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Posiadanie własnego miejsca do relaksu na świeżym powietrzu już dawno przestało być dla wielu osób nieosiągalnym marzeniem. Bardzo dynamiczny rozwój technologii ukierunkowanej na poprawę komfortu życia ludzi, przyczynił się do zwiększonego zainteresowania usługami uznawanymi za luksusowe. Poniżej przedstawiamy zasady, które ważne są przy budowie przydomowego basenu.Projektowanie basenu - od czego zacząć?Pierwszą czynnością, o jaką powinniśmy zadbać, jest wytypowanie stosownego projektu. Jeżeli mamy tego typu kwalifikacje, możemy go samodzielnie narysować, odnaleźć gotowy w sieci, lub nabyć w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o sprawny system nalewania i odprowadzania wody.Zastanówmy się w tym momencie miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i w jakim celu basen będzie wykorzystywany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad wielkością z...